SharePoint Nedir? Ne işe yarar?

23 September 2014


Sharepoint nedir? Ne işe yarar?

Sharepoint, Microsoft tarafından geliştirilen döküman paylaşımı ve versiyonlarının kullanımını sağlayan Windows Sharepoint Services ve Dot Net temelleri üzerine kurulmuş bir platformdur.

Aslında Sharepoint gelişmiş bir içerik yönetim sistemi hatta daha fazlasıdır diyebiliriz.

Sharepoint herhangi bir döküman üzerinde  birden fazla kişinin çalışmasına imkan sağlar. Sayfa üzerinden check-out ve check-in yapısı ve versiyonlama ile stabil bir çalışma alanı sağlar.

Sharepoint içerisinde barındırdığı hazır bileşenler sayesinde “Ör: Team Site (Takım Sitesi)” kullanıcıların ortak bir platform üzerinde bilgi paylaşımı, takvim, anket, görev tanımlamaları, iş akışları, tartışma gibi imkanlar sağlanmaktadır.

Dilersek Dot Net altyapısı ile sharepoint için özel kodlamalar yaparak mevcut yapıyı daha verimli ve kullanımı kolay bir yapıya dönüştürebilmemiz için imkan sağlar.

Microsoft Sharepoint’i altı değişik alanda tanımlamaktadır.

Bunlar ;

• Siteler (Sites)
• Topluluklar ( Communities)
• İçerik (Content)
• Arama (Search)
• İş Zekası ( Insights)
• İş Süreçleri (Composites)Buradaki her bir başlık için ayrı bir makale konusu açılabilir. Sharepoint 2013 ile beraber Social ve Search yani Sharepoint Fast Search tarafında ciddi yenilikler gelmiştir. Bunları diğer makalelerde detaylıca değinmiş olacağım.
Pekli Sharepoint ile neler yapılabilir?

Sharepoint ile dosya paylaşımı yapabilir, takvimler paylaşabilir, içerik yönetimi yapabilir(Kurumsal ve Web), depolama yapabilir, iş akışları (workflow) tanımlayabilir, çalışan yönetimi ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Şirket içinde kullanılan tüm bilgilerin son kullanıcı için kullanımı çok basit olan arama motorları aracılığıyla veya kategorileştirilmiş ya da özelleştirilmiş görünümler ile kolayca ulaşılabilir hale getirilmesi de Sharepoint’in en büyük avantajlarından sayılabilir.

Ayrıca, Sharepoint kurum içinde bulunan diğer Microsoft ürünleri ile ortak çalışma imkanını sağlamaktadır. MS Office ürünleri ve diğer ürünler ile ortak çalışma ortamları sağlayarak tek bir paylaşım noktasından bilgilerin kullanılması sağlanmaktadır.

Projerlerde neden sharepoint tercih edilmelidir?

Bir kurumun ihtiyaç duyduğu projelerin kapsamı genişledikçe proje için gereken zaman ve maliyet doğru oranda artmaktadır. Veritabanı mimarisi ve yazılım tarafındaki mimariler ile analiz ve geliştirme süreci ister istemez haftalar hatta aylarca sürmektedir.

Sharepoint ile kurumların ihtiyaç duyduğu bu projeleri sharepoint’in kendi kompanentlerini ve güçlü altyapısını kullanarak hızlı bir şekilde hayata geçirelebilirsiniz. Daha az kodla mevcut altyapı ile çok daha kısa sürelerde projeler hayata geçebilir ve bu sayede maliyetleri düşürebilirsiniz.

Örneğin bir anket uygulaması geliştirdiğinizi düşünün veri tabanında kolonlar oluşturmak ve form oluşturmak belirli bir zaman alacaktır. Ayrıca kayıt işlemleri ve gerekli alanların kontrolü gibi işlemler ile uğraşmanız gerekmektedir.

Bu işlem için InfoPath ile oluşturduğunuz bir formu direk Sharepoint uygulamanıza import edebilirsiniz ve bunu gerekli yere yükleyerek üstte saydığım tüm iş yükünden kurtulmuş olursunuz.

Ya da custum bir list yardımıyla anket listesi tanımlayıp bir kaç query ile kolayca bir anket uygulaması yazabilirsin.

Hatta dilerseniz Sharepoint içindeki Anket listesi sayesinde hiç kod yazmadan hızlıca farklı yapılarda anketler yaratabilirsiniz.


Sonuç

Görüldüğü üzere Sharepoint’in güçlü ve genişleyebilen altyapısı ile gelişmiş bir platformdur. Microsoft Sharepoint 2013 ile beraber ciddi geliştirmelere gitmiş, altyapıyı daha güçlü hale getirmiştir.

Başka bir makalede görüşmek dileğiyle.
.
Ufuk Aytaş

detay...