Online Photo Editor – Pixlr.com – Online Resim Editleme

23 September 2014


Pixlr.com – Online Resim Editleme Servisi


Yeni bloğumda kullandığım, beğendiğim güzel servisleri ve web projelerini paylaşacağım. 

Günümüzde birçok online servis hayatımıza büyük kolaylıklar sağlamakta.

Bunlara güzel bir örnekte pixlr.com. Android ve Iphone için uygulamları da mevcut.

Resimlerinizi kolay bir şekilde editleyebilir, photoshop programındaki birçok özelliği online olarak kullabilirsiniz.

Yapmamız gereken bir resim belirlemek birbirinden güzel onlarda efekti kullanmak.

Pixlr :  http://pixlr.com

detay...

ReSharper – Visual Studio için tavsiye plug-in (eklenti)

23 September 2014

ReSharper Microsoft Visual Studio çok daha iyi bir IDE haline getiren tanınmış bir verimlilik aracıdır.


ReSharper bizlere Refactoring işlemlerini otomatik olarak bize sunmaktadır.

(Refactoring : Yazdılan kodun işlevini değiştirmeden, düzenli hale getirmek için uygulanan prensipler ve yöntemlere denir.)


Resharper kodlama yaparken C #, VB.NET, XAML, ASP.NET, ASP.NET MVC, JavaScript, CSS ve XML gibi dilleri kullandığında size kodlamanızla alakalı yardımcı çözümler getirmektedir.

Kodunuzu geliştirirken herhangi bir hata yaparsanız ya da kodunuzun optimize edilmesi gerektiği durumlarda resharper size öneriler sunacaktır.

Belirli bir standartda kod yazmanıza teşvik etmektedir. Kodlama standartları hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz size iyi bir yardımcı olacaktır.

Linkten  Resharper hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilir ve resharper’i indirebilirsiniz. http://www.jetbrains.com/resharper/

detay...

SharePoint Nedir? Ne işe yarar?

23 September 2014


Sharepoint nedir? Ne işe yarar?

Sharepoint, Microsoft tarafından geliştirilen döküman paylaşımı ve versiyonlarının kullanımını sağlayan Windows Sharepoint Services ve Dot Net temelleri üzerine kurulmuş bir platformdur.

Aslında Sharepoint gelişmiş bir içerik yönetim sistemi hatta daha fazlasıdır diyebiliriz.

Sharepoint herhangi bir döküman üzerinde  birden fazla kişinin çalışmasına imkan sağlar. Sayfa üzerinden check-out ve check-in yapısı ve versiyonlama ile stabil bir çalışma alanı sağlar.

Sharepoint içerisinde barındırdığı hazır bileşenler sayesinde “Ör: Team Site (Takım Sitesi)” kullanıcıların ortak bir platform üzerinde bilgi paylaşımı, takvim, anket, görev tanımlamaları, iş akışları, tartışma gibi imkanlar sağlanmaktadır.

Dilersek Dot Net altyapısı ile sharepoint için özel kodlamalar yaparak mevcut yapıyı daha verimli ve kullanımı kolay bir yapıya dönüştürebilmemiz için imkan sağlar.

Microsoft Sharepoint’i altı değişik alanda tanımlamaktadır.

Bunlar ;

• Siteler (Sites)
• Topluluklar ( Communities)
• İçerik (Content)
• Arama (Search)
• İş Zekası ( Insights)
• İş Süreçleri (Composites)Buradaki her bir başlık için ayrı bir makale konusu açılabilir. Sharepoint 2013 ile beraber Social ve Search yani Sharepoint Fast Search tarafında ciddi yenilikler gelmiştir. Bunları diğer makalelerde detaylıca değinmiş olacağım.
Pekli Sharepoint ile neler yapılabilir?

Sharepoint ile dosya paylaşımı yapabilir, takvimler paylaşabilir, içerik yönetimi yapabilir(Kurumsal ve Web), depolama yapabilir, iş akışları (workflow) tanımlayabilir, çalışan yönetimi ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Şirket içinde kullanılan tüm bilgilerin son kullanıcı için kullanımı çok basit olan arama motorları aracılığıyla veya kategorileştirilmiş ya da özelleştirilmiş görünümler ile kolayca ulaşılabilir hale getirilmesi de Sharepoint’in en büyük avantajlarından sayılabilir.

Ayrıca, Sharepoint kurum içinde bulunan diğer Microsoft ürünleri ile ortak çalışma imkanını sağlamaktadır. MS Office ürünleri ve diğer ürünler ile ortak çalışma ortamları sağlayarak tek bir paylaşım noktasından bilgilerin kullanılması sağlanmaktadır.

Projerlerde neden sharepoint tercih edilmelidir?

Bir kurumun ihtiyaç duyduğu projelerin kapsamı genişledikçe proje için gereken zaman ve maliyet doğru oranda artmaktadır. Veritabanı mimarisi ve yazılım tarafındaki mimariler ile analiz ve geliştirme süreci ister istemez haftalar hatta aylarca sürmektedir.

Sharepoint ile kurumların ihtiyaç duyduğu bu projeleri sharepoint’in kendi kompanentlerini ve güçlü altyapısını kullanarak hızlı bir şekilde hayata geçirelebilirsiniz. Daha az kodla mevcut altyapı ile çok daha kısa sürelerde projeler hayata geçebilir ve bu sayede maliyetleri düşürebilirsiniz.

Örneğin bir anket uygulaması geliştirdiğinizi düşünün veri tabanında kolonlar oluşturmak ve form oluşturmak belirli bir zaman alacaktır. Ayrıca kayıt işlemleri ve gerekli alanların kontrolü gibi işlemler ile uğraşmanız gerekmektedir.

Bu işlem için InfoPath ile oluşturduğunuz bir formu direk Sharepoint uygulamanıza import edebilirsiniz ve bunu gerekli yere yükleyerek üstte saydığım tüm iş yükünden kurtulmuş olursunuz.

Ya da custum bir list yardımıyla anket listesi tanımlayıp bir kaç query ile kolayca bir anket uygulaması yazabilirsin.

Hatta dilerseniz Sharepoint içindeki Anket listesi sayesinde hiç kod yazmadan hızlıca farklı yapılarda anketler yaratabilirsiniz.


Sonuç

Görüldüğü üzere Sharepoint’in güçlü ve genişleyebilen altyapısı ile gelişmiş bir platformdur. Microsoft Sharepoint 2013 ile beraber ciddi geliştirmelere gitmiş, altyapıyı daha güçlü hale getirmiştir.

Başka bir makalede görüşmek dileğiyle.
.
Ufuk Aytaş

detay...

An error occurred creating the configuration section, ‘Microsoft.Practices.EnterpriseLibrary,The located assembly’s manifest definition does not match the assembly reference hatası!!!

23 September 2014

Merhaba,

Enterprise Library uğraşırken böyle ilginç bir hata aldım.

An error occurred creating the configuration section handler for exceptionHandling: Could not load file or assembly ‘Microsoft.Practices.EnterpriseLibrary.ExceptionHandling, Version=4.1.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31bf3856ad364e35′ or one of its dependencies. The located assembly’s manifest definition does not match the assembly reference. (Exception from HRESULT: 0×80131040)

error : 

  • an error occurred creating the configuration section handler for spring/objects: that assembly does not allow partially trusted callers (c:\mastertour9 2 20 55465_ru\master32 exe config line 6)
  • System IO FileLoadException: The located assemblys manifest definition does not match the assembly referenceMsdn’de konu ile alakalı şöyle bir makale mevcut : link

Aslında hatanın sebebi bin dosyasına eklediğiniz Enterprise Library dll’leri ile alakalı.

 

Belgelerde oluşan EntLib50Src dosyasından dll’leri eklerseniz bu hatayı almaktasınız.

Çözüm : 

Program Files\Microsoft Enterprise Library \” içindeki   Bin klasöründen kullanmak istediğiniz dll’leri referans olarak projenize eklemelisiniz sorun çözülecektir.

iyi çalışmalar…

 

 

detay...

Microsoft Enterprise Library 6.0 yeni versiyonu yayınlandı.

23 September 2014

Enterprise Library 6.0 versiyonu yayınlandı.

Enterprise Library Nedir?
Açık kaynaklı olarak Microsoft’un Patterns and Practices grubu tarafından geliştirilen Enterprise Library yazılımcılar için geliştirilen (Application Blocks) Uygulama Alanlarından oluşan bir kütüphanedir. Proje geliştirirken ihtiyaç duyacağınız data katmanı, loglama, hata yakalama, şifreleme, güvenlik gibi işlemleri bünyesinde barındırmaktadır.

Bu sürümdeki Uygulama Alanları (Application block’lar);

  • Data Access Block
  • Exception Handling Block
  • Logging Block
  • Policy Injection Block
  • Semantic Logging Block
  • Transient Fault Handling Block
  • Validation Block
  • Unity.v

detay...